Коя пепел е по-добра?
Пепелта от твърда дървесина като дъб, клен, ясен, орех, ябълка и череша е най-подходяща за градината. Тази пепел съдържа повече хранителни вещества от пепелта от иглолистна дървесина.
Не може да се използва пепелта, образувана от изгарянето на обработена дървесина (обработена с лак, масло, когато включва части от пластмаса или отломки). Това може да навреди на вашата почва и растения.
Важно: Хранителните вещества в дървесната пепел са разтворими, по време на съхранение пепелта трябва да се пази от дъжд, за да не се измие.
Използвайте контейнер с плътно прилепващ капак, за да поддържате дървесната пепел суха, докато не я използвате.
Торене на доматите след засаждане - ето как се прави
За да получите богата реколта, разбира се, трябва да храните растенията, така че да растат добре. Много опитни градинари предпочитат органични торове, които нямат химически компоненти. Но не всички растения ще се възползват от такава тор.
Как трябва да се тори с дървесна пепел?
Дървесната пепел не съдържа хлор, който е вреден за растенията, за това може да се използва за торене при предпосадъчната подготовка на почвата и при засаждането на овощните дръвчета.
Дървесната пепел може да се смесва с други торове непосредствено преди торенето. Обаче тя не трябва да се оставя смесена за дълго време с други торове и особено с амониев азотен тор (амониева селитра), защото се губи азота.
Пепелта може да се смесва със суперфосфата в доза 8%. При смесване с по-голям процент се влошават качествата на суперфосфата. С други фосфорни торове не трябва да се смесва.
Торене със селитра - кога и как се прави
Към компоста дървесната пепел се прибавя заедно с вар не повече от 3-4% от теглото на компостираните материали, а при торф - 5-6%.
Какви растения не могат да се хранят с дървена пепел?
Дървената пепел е един от най -полезните универсални торове. Тя съдържа калий и фосфор, необходими за растежа и вкореняването на растенията. Пепелта предотвратява окисляването на почвата, подобрявайки структурата й, предпазва културата от болести и плаши вредители. Но има растения, които не могат да бъдат оплодени като пепел, защото обичат кисела почва.
- Градински култури. Дървесината не може да се подхранват дини, репички и киселец, защото за тях киселата почва е по -добра.
- Цветя. Рододендрони, хортензия, градина Азалия, Хедър, Папрат и Лили от долината. Тези цветя принадлежат към група растения - ацидофили, които растат по -добре в киселинни почви. И дървесината пепел декоксидизира почвата, така че ще повреди само тези растения.